A cimbalom egy egyedi tulajdonságokkal rendelkező hangszer! A világ most kezdi felfedezni magának.
A nagyközönség számára általában a népzenéből ismert hangszer, az utóbbi évtizedekben bebizonyította, hogy más műfajokban is kiválóan megállja a helyét. Az igazi világkarrier tehát, még csak most kezdődik a cimbalom történetében.
A cimbalom hangterjedelme négy és fél oktáv, húrjai kromatikusan követik egymást, felhangdússága egyedülálló. Funkcionalitása sokrétű: egyszerre lehet kísérő akkord hangszer és szólóhangszer, sőt, ritmikus és basszus hangszerként is használható.
Az ütők, melyek dió, akác vagy más hajlékony fából készülnek, segítik elő a különféle hangszínek előállítását. Az ütővégek vattával vannak borítva, amit cérnával kötöznek át.
Hangolása bonyolult és időigényes a több, mint 100 húr miatt és a hangok elrendezése miatt is!
Részletesebben a cimbalomról (HUN/ENG): https://kovacscimbalom.hu/a-cimbalom-tortenete/
A cimbalom újjászületése a magyar nemzeti romantika idején történt, amikor Liszt Ferenc és Erkel Ferenc egy jellegzetesen magyar hangszert szerettek volna a koncertpódiumokra emelni. Schunda József hangszerkészítő álmodta meg a modern cimbalmot: lábakkal és pedállal látta el, így kibővítve annak lehetőségeit.
A cimbalom második felemelkedése Rácz Aladár nevéhez fűződik, akinek Igor Stravinskyval való véletlen találkozása egy genfi étteremben közös zenei együttműködéshez vezetett. Rácz, aki korábban magyar cigányzenét játszott, ekkor ismerkedett meg Couperin, Scarlatti és Bach műveivel – amelyeket cimbalmon kezdett játszani. A kortárs zeneszerzők Stravinsky hatására műveket kezdtek komponálni a cimbalomra, ezzel biztosítva annak nemzetközi elismertségét.
Az 1970-es évek Táncház mozgalma újra felélesztette a cimbalom iránti érdeklődést, és hatására a klasszikus zenében is központi szerepet kapott. Azóta nincs olyan magyar zeneszerző, aki ne írt volna cimbalomra. Hogy csak egy párat emeljünk ki: Kurtág György, Eötvös Péter, Jeney Zoltán, Dubrovay László.
A hangszer egyedi hangzása Hollywood figyelmét sem kerülte el. John Williams, Hans Zimmer vagy Ennio Morricone egyaránt használták a cimbalmot műveikben. Innen már egyenes út volt, hogy Lukács Miklós, és a hozzá hasonló, úttörő cimbalom művészeknek köszönhetően a world-music, a crossover, és a jazz műfajában is megjelenjen a hangszer. Ennek ékes példái Lukács közös lemezei olyan világsztárokkal, mint Charles Lloyd, Chris Potter, Omar Sosa vagy Uri Caine