Életrajz

Lukács Miklós a világ egyik legtöbbet foglalkoztatott és legsokoldalúbb cimbalomművésze, hangszerének legfontosabb úttörője a nemzetközi zenei életben.

A kortárs zene, a jazz és különböző népek zenéi tökéletes szimbiózisban állnak művészetében. Több cimbalommű született már az ő képességeire komponálva, ilyen többek közt Eötvös Péter: da capo című versenyműve, Kurtág György : Márta ligatúrája címü műve, Bella Máté: Sounds of Generations Y-Part II című cimbalomversenye, vagy Fekete-Kovács Kornél, Szakcsi Lakatos Béla, Oláh Kálmán, Bacsó Kristóf, Vukán György cimbalomversenyei és Borbély Mihály kettősversenye, amit cimbalomra és tárogatóra komponált.

Eddigi pályafutása alatt olyan zenekaroknak volt már szólistája, mint a BBC Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, RAI National Symphony Orchestra, Philharmonisches Staatsorchester Hamburg, ORF Vienna Radio Symphony Orchestra, Remix Ensemble, Israel Contemporary Players, Ensemble Musikfabrik Köln, Taliinn Chamber Orchestra, Ligeti Ensemble, UMZE Kamaraegyüttes.

A jazz műfajában olyan világsztárokkal játszott már együtt, mint Charles Lloyd, Archie Shepp, Steve Coleman, Omar Sosa, Bill Frisell, Chris Potter, Uri Caine, Frank London.

Több mint ötven lemezen hallhatjuk játékát, aminek egyharmadát a saját produkcióval készítette. Koncertjeiről, lemezeiről folyamatosan beszámolnak nem csak nemzetközi és hazai zenei szaklapok, hanem olyan újságok is, mint a The New York Times, Chicago Tribune, The Guardian.

Tanári tevékenysége is jelentős, 2001 – 2023 között a Rajkó-Talentum Tánc- és Zeneművészeti Iskola tanára volt. Jelenleg mesterkurzusokat tart a világ számos egyetemén.  A JazzFest Budapest kurátora.

Munkásságát eddig Prima díjjal, Magyar Örökség, Magyar Művészetért, kétszer Artisjus és Gramofon díjjal, Erkel Ferenc – díjjal és Liszt Ferenc – díjjal jutalmazták.

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.